Emisija “Ekološki sat”: U okviru projekta “Ekološki odgovor” prikupljeni podaci o zagađenju vazduha, zemlje i vode, edukovana omladina, informisana javnost putem medijskih sadržaja (VIDEO)
Posle skoro tri godine od početka realizacije, privodi se kraju projekat Udruženja “Za česme”, “Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini” koji je finansirala EU. U projektu su učestvovale i partnerske organizacije iz Bora “Društvo mladih istraživača” i “Građanska Čitaonica Evropa” kao i Dečiji centar iz Zaječara. Gosti poslednje emisije “Ekološki sat” bili su Boban Pogarčić predsednik Udruženja ” Za česme” i Marija Sebić edukatorka i članica Dečijeg centra.
Kako je rekao Pogarčić, početak projekta poklopio se sa otvaranjem rudnika Čukaru Peki, pa se krenulo od tkz. nultog stanja i tokom trajanja projekta vršena su merenja vode, sedimenata i ihtiofaune u 4 ciklusa na Timoku i Peku. Takođe, praćen je kvalitet vazduha u Boru kao posledica rudarenja i u Zaječaru kao posledica velikog broja individualnih ložišta tokom grejne sezone. Podaci do kojih se došlo objavljeni su na sajtu ekoloskiodgovor.rs, i na taj način dostupni stručnoj javnosti ali i zainteresovanim građanima.
Producirani su medijski sadržaji poput TV serijala “Pogledaj oko sebe” koji je prikazan i na sajtu Delegacije Evropske unije u Srbiji i na Green week-u, kao i na Insajder teeviziji. Urađeno je 14 emisija “Ekološki sat” sa relevantnim gostima iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine.
Za mlade su organizovane radionice za izradu medijskih sadržaja i radionice digitalnog novinarstva, koje su oni kasnije plasirali na društvenim mrežama. Obilazak crnih ekoloških tačaka sa srednjoškolcima takođe je bio deo ovog projekta. Prema rečima Marije Sebić većina dece nije videla nikada te izvore zagađenja i ostali su zaprepašćeni. Srednjoškolci su vođeni i na lepa mesta poput Lazarevog kanjona gde je priroda ipak očuvana.
Dve godine zaredom organizovani su ekološki festivali u Boru i Zaječaru gde su prikazani dokumentarci i odigrane inkluzivne predstave na temu ekologije u kojima su učestovala i deca sa smetnjama u razvoju.
Projekat “Ekološki odgovor” obuhvatio je i ozakonjenje i zaštitu arteskih česama u Zaječaru i poslužio kao primer dobre prakse u vremenu kada se svaka druga opština suočava sa restikcijima vode.
Deo projekta odnosio se i na sudske postupke, odnosno kazne za zagađivače, pa su medijski praćena ročišta u Boru i Zaječaru po tužbama RERI-ja.
Zaključeno je da je problem što ljudi nemaju dovoljno informacija, i što se sve svelo na ideje nevladinog sektora i aktivizam građana, što je pogrešno, jer bi država trebala da radi umesto nas, ili je bar tako u uređenim sistemima. Što se tiče mladih ljudi, po rečima Marije Sebić, oni očekuju da im damo rešenja, ne samo da ukazujemo na probleme, i naravno očekuju da poslušamo i njihovo mišljenje.
Udruženje “Za česme” dodao je Pogarčić, završava projekat “Ekološki odgovor”, ali insistiraće na izradi plana za monitoring površinskih voda kako bi se nastavilo sa merenjem uticaja rudnika Čukaru Peki na Crni Timok, koji prolazi kroz grad.
Ova emisija je proizvedena u okviru projekta „Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini“ koji finansira Evropska unija, a realizuju Udruženje „Za česme“, Društvo mladih istraživača Bor, Građanska čitaonica „Evropa“ Bor i „Dečiji centar“ Zaječar. Sadržaj emisije je isključiva odgovornost navedenih udruženja i nužno ne odražava stavove Evropske unije.